19 Haziran 2015 Cuma

Yaz tatili için hazır olun - Aileler ve Öğretmenler İçin Fikirler

Yaz Tatili için Hazır Olun! 

Aileler ve Öğretmenler için Fikirler


Okullar tatile girmiş olsa bile, yaz mevsimi eğlenme ve öğrenme için bir fırsat zamanıdır. 
Çocuklarınıza aktif öğrenme deneyimleri için öneriler sunun; 
kamplar, parklar, sergiler, konserler bunun için harika bir fırsattır. Bu etkinlikleri diğer öğrenciler ve aileleriyle birlikte yapıldığında çocuklar eğlenirken aynı zamanda gezi-gözlem yapmış olacak, dağarcıklarına yeni bilgiler katacaklardır. Bu gibi etkinlikler için bir takvim hazırlamak, çocuğun bir etkinliği planlama ve uygulama becerisini kazanmasında yardımcı olacaktır.

Günlük okuma ve yazma faaliyetleri oluşturmak;
Televizyon izlerken sesi kapatıp altyazıları okumasını istemek, çocuğu eğlendirecek ve okuma becerisini geliştirecektir.
bir yemek tarifini ve alışveriş listesini yazmasını ve bu yazdıklarını yüksek sesle okumasını istemek, çocuğunuzun kendine güvenini artıracak, eğlendirecek ve aynı zamanda günlük okuma yazma etkinliğini yapmış olmasını sağlayacaktır.

Hikaye Kahramanları Yaratmasını istemek;
Çocuğunuzdan, hayalinde bir hikaye oluşturmasını ve yeni kahramanlar yaratmasını isteyebilirsiniz. Çocuğunuz ve siz hikayeyi ve karşılıklı olarak adım adım hikayeyi ilertebilirsiniz. Böylece çocuğunuz hem eğlenecek, hem de yaratıcı yönünü geliştirecektir.
(Örnek: Çocuk- Ormanda mavi bir kulübe vardı. Bu kulübede bir cüce ailesi yaşardı." diye başlar. Annesi, "Bu cüce, yemek pişirmeyi çok severdi, diye devam eder. Ve bu şekilde sırayla hikaye örgüsünü tamamlarlar. Bunu yaparken anne, çocuğun olabildiğince çok katılımda bulunmasını sağlar ve yeni kahramanlar yaratması için sezdirme yoluyla çocuğu yönlendirir.)

Çocuğunuzu yazmaya yönlendirin;
Çocuğunuzdan yaşadığı en sevdiği maceraları, en sevdiği oyunları ya da bunun gibi en çok sevdiği faaliyetlerle ilgili anılarını yazmasını isteyebilirsiniz. Çocuğunuzun bir dergiye öykü, şiir, masal yazmaya veya karikatür, resim çizerek göndermesine yardımcı olabilir, onu bu şekilde heyecanlandırıp yeteneklerini keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuzun dikkatini çevre temizliği ve doğanın korunması gibi konulara çekerek bu konuda detaylı araştırmalar yapmaya teşvik edebilirsiniz. Hayvan sevgisini aşılamak için çocuğunuzla birlikte sokak hayvanlarını koruma çalışmalarına katılabilir, bu konuda düşüncelerini yazmasını isteyebilirsiniz. Aynı zamanda özel günlerinde arkadaşları için kartpostallar hazırlamasını ve arkadaşlarına küçük notlar yazmaya yönlendirebilirsiniz. 
En sevdiği arkadaşını anlatan bir yazı, en çok önemsediği kişinin resmini yapması için çocuğunuzu heveslendirebilir, yaptıklarını arkadaşlarıyla paylaşmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda bir günlük tutması için çocuğunuzu teşvik edebilir, günlüğünde doğa ve hayvan, aile, arkadaş sevgisi gibi konuları ele alması konusunda onu yönlendirebilirsiniz.

Hobiler
Çocuğunuzun ilgi alanına göre, yazma, resim yapma, mum yapma, kilden objeler yapma, yapboz vb. gibi etkinliklere yönlendirerek çocuğunuzun becerilerini ve yaratıcılığını destekleyebilirsiniz.

Toplum Hizmetleri
Çocuğunuzu başkalarına yardım etme konusunda heveslendirebilirsiniz. Hayvanları koruma etkinlikleri, doğayı koruma ve çevre temizliği etkinlikleri gibi etkinliklere katılarak çocuğunuzun sosyal sorumluluğa sahip bir vatandaş olmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Küçük Blogger
Yaş seviyesine göre çocuğunuza bir blog açabilir, araştırmalarını, yazdıklarını, çizdiklerini arkadaşlarıyla paylaşmasına yardımcı olabilirsiniz. Bununla ilgili Blogger gibi ücretsiz bloglardan yararlanabilirsiniz.

Gerçek Dünyayı Tanamı
Çocuğunuzun yaşınına ve seviyesine uygun olarak, ülkemizde ve dünyada olup bitenleri öğrenebilmesi ve takip edebilmesi için gazete, dergi okumaya yönlendirebilir, bunun için ilgisini çekecek haberleri takip etmesini sağlamakla başlayabilirsiniz. Doğa, çevre, arkadaşlık ilişkileri gibi haberleri takip etmesinde fayda vardır. Şiddet, düşmanlık, kin, nefret içeren haberler çocuklar için pedogojik bakımdan uygun değildir.

Kitap okuma
Çocuğunuzu okuması için zorlamayın. Aksine ilgisini çekecek kitapları çevresinde bulundurarak fark etmesini ve kendiliğinden okumak istemesini sağlamaya çalışın. 

Oyun
Sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması için uzmanların yaş gruplarına göre önerdiği saatlerde tüm çocuklar oyun oynamalıdır.

Bahçe etkinlikleri
Bahçenizde çocuğunuzun bitkiler ve çiçekler yetiştirdiği bir köşesi olabilir. Bu tür işlerle uğraşmayı seven çocuklar, bitkilerini, çiçeklerini yetiştirirken yepyeni bilgiler edinecek, eğlenerek öğreneceklerdir.

Eskiyi Yeni Yapma

Çocuğunuzla birlikte eski eşyaları onararak yepyeni şekiller verebilir, yeniden kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Çocuklar bunu yaparken çok eğlenecekler, bir kenara atılmış malzemeleri değerlendirmeyi öğreneceklerdir. Aynı şekilde eskimiş araç gereçlerden kendilerine bir oyuncak yapması için de çocuğunuzu yönlendirebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder