8 Temmuz 2016 Cuma

Çocuk ve Hobiler

Hobiler yeni bir şeyler öğrenmek için harika bir yoldur. İyi bir hobi ile, çocuklarınız sağlıklı ve dinamik bir kişilik kazanabilir.

Çocuk ve hobilerHobilerini keşfetmek ve ilgilenmek çocuk gelişimini olumlu anlamda destekler. Hobiler eğlencedir ve çocukların yeteneklerinin gelişiminde yararlı olabilir. Bazıları resim çizmekten bazıları hikaye yazmaktan ya da okumaktan hoşlanabilir. Bazı çocuklar spora ilgi duyar. Sonuç olarak her çocuğun hobileri vardır, anne ve babalar bunu algıladıktan sonra çocuğu ilgi duyduğu ve yetenekli olduğu alanlara yönlendirmelidir. Çocuğun ilgi duyduğu konu hakkında temel bilgileri almasına yardımcı olmalıdır. Çocuk, bu temel bilgileri aldıktan sonra kendini bu konuda kolayca geliştirecek, yeteneğini ortaya koyabildiği için mutlu olacaktır. Bu, özgüvenini artıracak, kişisel gelişiminde önemli bir adım atmasını sağlayacaktır. Yeterince desteklendiğinde kısa zaman içinde bir sonraki adıma geçebilecek, ilerleyecektir.
Hobiler çok eğlenceli ve heyecan verici, motive ve teşvik edici olabilir. Çocuklarda hobiler yaşamın temel yapı taşlarını oluşturur. Çocuğunuzun yeteneğini geliştirmeye yardımcı olmak çocuğa çok sayıda avantaj sağlayabilir. Bu faydalar, fiziksel veya ruhsal olabilir:
• Eleştirel düşünme ve bilişsel becerilerinin gelişimi.
• Hayal gücü ve tahmin yeteneğinin gelişimi.
• Yaratıcılığının gelişimi.
Hobileri çocuğunuzun hayattan zevk alması için bir araç olarak kullanın.
Çocukların hobilerinin gelişimi ve yeni hobiler edinmeleri için bazı temel ipuçları:
• Bazı çocukların birçok hobisi vardır. Bazılarının da yalnızca bir hobisi. Henüz hobilerini keşfedememiş olanlar da vardır -ki bu durumda ona yardımcı olmak aile büyüklerine düşer.- Her çocuğun hobisi ve duyduğu ilginin ölçüsü kendisine özgüdür.
• Çocuğunuzun ilgi düzeyini keşfedin ve bu oranda yardımcı olduğunuza emin olun. Diyelim ki çocuğunuz yemek pişirmeyi seviyor. Bu durumda yemek yaparken onu mutfağa çağırıp yardım etmesini isteyebilir ve bu sırada ona yemek pişirme tekniklerinin temellerini öğretmeye başlayabilirsiniz. Ya da resim yapmayı seven çocuğunuzu resim kursuna yazdırabilir ve evde de onun hobisini destekleyici etkinlikler hazırlayabilirsiniz. Bu konuda ne kadar ciddi olduğunuzu ona hissettirebilir, onun başarılarını takdir edebilirsiniz.
• Çocuğunuzdan kendi ilgi alanı içinde farklı, ilginç bir şey yapmasını isteyebilirsiniz. Bunu yaparken ona destek olabilirsiniz. Örneğin pul koleksiyonu yapan bir çocuğa farklı pullar bulmasında, albümlerini düzenlemesinde ve koleksiyonunu genişletmesinde ona yardımcı olmak gibi. Müzik aleti çalan bir çocuğun arkadaşının doğum günü için sürpriz bir şarkı hazırlaması ve bunu orada söylemesi gibi. Bunun için hazırlanırken ona ciddiyetle destek olmak son derece olumlu sonuçlar verir.
Bazen çocuk ilgisini çok çabuk kaybeder, sıkılır ve çaba harcamadan sonuca ulaşmak ister. Çocuğun hobileriyle ilgili etkinliklerini tamamlamasında ona yardımcı olun ve onu teşvik edin. Bu konuda başlanmış bir işin bitirilmesi konusunun önemini ona hissettirin.
Çocuğunuza hobilerini geliştirmesi konusunda da teşvik edici ve destekleyici olun. Biraz para harcamanız gerekse de bütçeniz elverdiğince bu harcamalardan kaçınmayın. Bazı hobiler çok masraflı olabilir ama bütçe sınırları içinde desteklemeye çalışın.
Hobiler yeni bir şeyler öğrenmek için harika bir yoldur. İyi bir hobi ile, çocuklarınız sağlıklı ve dinamik bir kişilik kazanabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder